A román elnökválasztásokon elszenvedett sorozatos kudarcok után lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről is Marcel Ciolacu volt miniszterelnök kedden.
Nicușor Dan független jelölt, az RMDSZ által is támogatott progresszív bukaresti főpolgármester nyerte az elnökválasztást a szavazatok 53,6 százalékával. Ellenfele, a magyarellenes AUR párt vezére, George Simion 46,4 százalékot szerzett. A részvétel romániai viszonyok között nagyon magas, 64,72 százalékos volt. A magyarlakta megyékben kimagasló mértékben nyert a progresszív jelölt, a székelyföldi Hargita megyében több mint 90 százalékos eredménnyel. Bár a diaszpórában Simion győzött közel 56 százalékkal, előnye nem volt olyan magas, hogy a belföldi eredményeken fordítani tudott volna.
Egyértelmű győzelmet aratott a romániai elnökválasztás második fordulójában a bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan, aki az elkövetkező öt évben vezetheti Romániát. A helyzet zűrzavaros, kormány egyelőre nincs, így az új államfőé a feladat, hogy ismét kormányozhatóvá tegye az országot. Nyugat-Európa és az EU vezetése fellélegezhetett, hogy nem EU-szkeptikus és oroszbarát jelölt nyerte a választást, hanem a nyugatos út mellett elkötelezett politikus. De a román politikai káosz megoldása nem ígérkezik könnyűnek. Mi vezetett Dan győzelméhez, és mi várható az elkövetkezőkben? – ezekről is szól az elnökválasztást értékelő cikkünk.
Két exit poll is Nicușor Dan progresszív bukaresti főpolgármestert hozta ki győztesnek a romániai elnökválasztás második fordulójában. A külföldi szavazatokat azonban nem tartalmazzák a felmérések.
Vasárnap tartják a romániai elnökválasztás második fordulóját, és a közvélemény-kutatások szerint abszolút kétesélyes a küzdelem. Két „rendszeren kívüli” jelölt küzd meg egymással: a progresszív bukaresti főpolgármester, a függetlenként induló Nicușor Dan, illetve a magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, az első forduló győztese. Bár a félelnöki rendszerben korlátozottak az államfő jogkörei, a kormány lemondása miatt várhatóan a parlamenti erőviszonyokban is változások jönnek majd.
George Simion, a magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje szerint választási csalás történik Moldovában, ahol már pénteken leadhatják szavazatukat az ott élő román állampolgárok – írja a HotNews.
Egy friss felmérés szerint hibahatáron belül vezet Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, független elnökjelölt George Simionnal, a magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetőjével szemben az elnökválasztás vasárnap esedékes második fordulója előtt.
Megjelent az első felmérés a romániai elnökválasztásról, amelyen a függetlenként induló Nicușor Dan bukaresti főpolgármester már vezet ellenfelével, az első forduló győztesével, George Simionnal szemben – írja a HotNews.
Az AtlasIntel közvélemény-kutató szerint fej fej mellett áll a romániai elnökválasztás második fordulójának két jelöltje, a szélsőjobboldali, magyarellenes George Simion és a liberális bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan – írja a HotNews.
A vasárnap rendezett román elnökválasztáson fölényes győzelmet aratott a szélsőjobboldali, populista George Simion, akinek pártja, az AUR többek között magyarellenességéről vált hírhedtté. A rendszerellenes jelölt az establishment egy másik kihívójával, a progresszív bukaresti főpolgármesterrel, Nicușor Dannal mérkőzik meg a május 18-án esedékes második fordulóban. Bár a küzdelem nyitott, Simion nagyon jó pozícióból vág neki a megmérettetésnek. Végső győzelme teljesen új korszakot jelentene a Ceausescu utáni Románia történetében, a romániai magyar kisebbségre ugyanakkor nehéz évek várhatnak.
Ismét a tavalyi érvénytelenített államfőválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot szerzett Călin Georgescura szavaznának a legtöbben Romániában, ha jövő vasárnap tartanák a megismételt államfőválasztást - derül ki egy kedden ismertetett friss felmérésből.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljesen ellentmondanak egymásnak a felek.
Egyre többen vélekednek hasonlóan.
Fókuszban ismét Mike Waltz.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit